reload

Şartlar ve Koşullar

Şartlar ve Koşullar

İçerik

Bir Tarif Fikri’nde bulunan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde garanti veya iddia edilmemektedir. Bir Tarif Fikri’nde yayınlanan tüm içerik site yazarları tarafından sağlanmakta olup tarif gönder bölümünden tarif gönderen yazarlar gönderdikleri içeriğin (fotoğraf ve tarif içeriği) Bir Tarif Fikri’nce kullanılmasına, değiştirilmesine yayınlanmasına süresiz izin vermiş sayılırlar. Yayınlanan tariflerin yayından kaldırılması konusunda kararı Bir Tarif Fikri verecektir.

Bir Tarif Fikri'nde yer alan bağlantılara/yönlendirmelere (link) ilişkin hiçbir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Bir Tarif Fikri bağlantı ve yönlendirmelerin içeriğini kontrol etmediği gibi, içeriğin doğruluğu, yönlendirilen adreste virüs, trojan, phishing ve benzeri zararlı bir unsur olmadığı veya yönlendirilen sitenin hukuka uygun olduğu gibi veya benzeri hiçbir bir garanti vermemektedir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bir Tarif Fikri T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun’un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bir Tarif Fikri hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler birtariffikri@gmail.com | info@birtariffikri.com  adreslerinden iletişime geçmeleri halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (bir) hafta içerisinde gereken işlemler yapılacaktır.

Telif hakları ve alıntı

Bir Tarif Fikri'nde yayınlanan tüm içerik ve site kodlarına ilişkin tüm haklar(kopyalama, çoğaltma, işleme, yayma) Bir Tarif Fikri’ne aittir. İçeriğe ilişkin yazarlar ve Bir Tarif Fikri arasında yapılmış sözleşme hükümleri saklıdır.

Bir Tarif Fikri içeriği yazılı izin alınmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yayılamaz. Aksi yönde açık yazılı izin olmadığı sürece site içeriğinin kısmen veya tamamen ticari amaçla ve/veya reklam ve benzeri gelir elde edecek şekilde kullanılması yasaktır.

Bir Tarif Fikri’nin dilediği zaman, dilediği kişi veya kurumun yukarıdaki kurallara uyarak dahi alıntı yapmasını engelleme hakkı saklıdır.

Abone Ol

Yeni tarifler hakkında e-posta güncellemeleri almak için kaydolun.