reload

Tavuk Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Tavuk Eti Pişirmenin Püf Noktaları

tavvuk8.jpeg

Tavuk eti yağsız, proteini zengin ve liflerinin kısa olması nedeniyle çiğnenmesi ve hazmı kolay olan bir gıda olup ucuz olması sebebiyle en çok tüketilen et kaynağıdır. Fakat her pişirdiğiniz tavuk aynı lezzette ve yumuşaklıkta olmayabilir. Bundan dolayı tavuk yaparken göz önüne almanız gereken bazı püf noktaları vardır..

1. Tavuğu fırında pişirmenin püf noktalarından biri fırın tepsisi ile tavuk büyüklüklerinin eşit olması gerekir. Eğer tavuktan daha büyük bir tepsi kullanırsanız tavuğun yağları fırın tepsisine akar ve tavuğun da yanmasına sebebiyet verir.

2. Tavuğu fırında pişirdikten sonra hemen tüketmeyecekseniz bir yağlı kağıda sarın bu sayede tavuğunuz sertleşmez ve yumuşacık kalır.

3. Fırında pişireceğiniz tavuğu fırına vermeden önce üzerine sos veya yağ sürecekseniz içerisine çok az da şeker ilave ederseniz tavuğunuz nar gibi kızaracaktır.

4. Tavuklarınızı pişirmeden önce tuzlu suda bekletirseniz çok daha lezzetli olacaktır. Bu işlemi daha çok fırında pişireceğiniz tavuklara uygulayın. Sudan çıkardıktan sonra marine edip pişirebilirsiniz.

5.  Haşlayacağınız tavuğun suyuna bir diş soyulmamış sarımsak atın ve göreceksiniz lezzeti çok daha farklı olacak.

Yorum Ekle

Son Eklenen Püf Noktalar

Reklam

En çok ziyaret edilen ipuçları ve püf noktaları

Reklam

Abone Ol

Yeni tarifler hakkında e-posta güncellemeleri almak için kaydolun.